Zimowy przegląd samochodu w serwisie lub samemu – na co warto zwrócić uwagę?

  • Dodano: 07-01-2021 /
  • autor: redakcja /
  • komentarzy: 0
zimowy przegląd samochodu

Zima to bardzo trudny czas dla każdego samochodu. Niskie temperatury, ogromna wilgotność, częste opady oraz trudne warunki na drodze są uciążliwe nie tylko dla kierowców, ale także dla naszych pojazdów. Warto więc odpowiednio przygotować swój pojazd do tego ciężkiego okresu, w którym czeka go wiele wyzwań. To właśnie od nas zależy czy nasz samochód nas zawiedzie w trasie, czy bez problemu dotrzemy do celu.

Dlaczego warto zrobić zimowy przegląd samochodu?

Mimo, że od kilku lat zimy w naszym kraju raczej nie przypominają tej urokliwej i wyjątkowej pory roku, która ma wielu zwolenników, to jednak warto pamiętać o sprawdzeniu kilku podstawowych punktów w naszym pojeździe. Pamiętajmy, że niska temperatura może być uciążliwa dla naszego akumulatora, nawet jeśli nie spada często poniżej zera. Śliską nawierzchnię możemy spotkać nie tylko przy okazji znacznych opasów białego puchu. Właśnie dlatego powinniśmy pamiętać o przeprowadzeniu kompleksowego przeglądu naszego pojazdu!

Akumulator zimą – czemu jest tak ważny?

Stan akumulatora jest bardzo mocno weryfikowany przez niskie temperatury. Chłód nie służy naszej baterii, dzięki której możemy uruchomić nasz silnik po całej nocy. Jeśli nasz akumulator ma już za sobą kilka sezonów to warto udać się do miejsca, gdzie specjalista dokładnie zweryfikuje jego aktualny stan i pomoże nam określić czy powinniśmy zakupić nowy.

Odpowiednie oświetlenie samochodu w warunkach zimowych

W sezonie zimowym bardzo często zdarza się, że poruszamy się po zmroku, a w dodatku pojawiają się opady. Są to trudne warunki dla każdego kierującego ponieważ widzialność po zmroku, szczególnie w połączeniu ze złymi warunkami pogodowymi jest bardzo niska. Pamiętajmy, że od stanu naszego oświetlenia w samochodzie zależy życie i zdrowie nasze, naszych pasażerów, jak i innych uczestników ruchu.

Opony zimowe to nasze bezpieczeństwo w trudnych warunkach

Kiedy średnia dobowa temperatura spada poniżej 8-10 stopni Celsjusza warto pomyśleć o wymianie opon na zimowe. Dobierając komplet opon zwracajmy uwagę na ich jakość. Bardzo często staramy się oszczędzić na jednym z najważniejszych elementów zapewniających nasze bezpieczeństwo. Dobra opona zimowa to nie tylko opona, która pozwoli nam podjechać pod zaśnieżone wzniesienie. Musi nam także pomóc podczas hamowania oraz jazdy po łuku, w szczególności wtedy gdy panujące warunki są trudne. W przypadku opon zimowych warto też zwrócić uwagę na ich wiek. Jeśli mają więcej niż 5-6 lat to warto pomyśleć o zakupie nowych.

Na co jeszcze zwracać uwagę podczas przeglądu zimowego?

Tak naprawdę elementów, które warto w samochodzie sprawdzić przed zimą jest jeszcze wiele. Jeśli nie jesteśmy pewni czy nasze hamulce, zawieszenie lub inne układy oraz podzespoły naszego samochodu są w pełni sprawne to jak najszybciej udajmy się na pobliską Stację Kontroli Pojazdów, gdzie będziemy mogli wraz z diagnostą przeanalizować ewentualne usterki naszego pojazdu.

Pamiętajmy zawsze, że bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze! Dbajmy więc o stan naszych pojazdów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *