Wymiana sprzęgła Alfa Romeo 145 TS

  • Dodano: 30-04-2014 /
  • autor: Redakcja /
  • komentarzy: 1

Prawidłowe działanie układu przeniesienia napędu jest niezbędne do bezpieczniej i komfortowej jazdy samochodem. Poniżej został przedstawiony sposób wymiany sprzęgła w Alfie Romeo 145 TS. Do wymiany sprzęgła najlepiej jest skorzystać z kanału, dzięki któremu dostęp do podwozia samochodu jest łatwiejszy.

 

Pracę rozpoczynamy od odkręcenia przednich kół, wyciągnięcia akumulatora i demontażu półki, na której się on znajduje. Powinniśmy z łatwością zlokalizować sprzęgło wraz z jego wysprzęglikiem i wspornik. Teraz staramy się wymontować wspornik i wysprzęglik uprzednio odłączając trzy wtyczki znajdujące się na wsporniku. Kolejnym krokiem jest odłączenie przewodów od skrzyni biegów, sondy lambda oraz światła wstecznego. Po wykonaniu tych czynności przechodzimy do skrzyni biegów i odkręcając korek spuszczamy z niej olej. Kiedy w skrzyni nie ma już oleju zajmujemy się wydechem. Najlepszym rozwiązaniem jest demontaż całego wydechu, jednak nie jest to konieczne. Można jedynie odkręcić elementy, które umiejscowione są od kolektora do katalizatora. Wracamy do silnika, przy którym odkręcamy dwie śruby łączące go ze skrzynią biegów a następnie zabezpieczamy go poprzez umieszczenie na wyciągarce bądź lewarku.

 

Następnym krokiem jest demontaż blachy znajdującej się między podwoziem i układem wydechowym i odkręcenie śruby za pośrednictwem której wahacz przymocowany jest do koła. Kolejnym celem są środkowe śruby znajdujące się w przekładni kierowniczej. Kiedy uporamy się z dwiema śrubami przystępujemy do demontażu wspornika skrzyni biegów i przechodzimy do belki zawieszenia i lokalizujemy sześć śrub (po trzy z każdej strony), a następnie odkręcamy je po czym wyjmujemy belkę. Teraz wykręcamy śruby mocujące półoś (od strony kierowcy) i zabieramy się do odłączenia wodzików i rozrusznika od skrzyni po czym najlepiej przy pomocy drugiej osoby wyjmujemy skrzynię biegów. Sprzęgło powinno być już widoczne, nie pozostaje więc nic innego jak wymiana na nową, sprawną część i poskładanie wszystkich części w odwrotnej kolejności.

Tagi: , , , , ,

Jedna myśl nt. „Wymiana sprzęgła Alfa Romeo 145 TS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *