Najlepsze tarcze hamulcowe, czyli jakie?

  • Dodano: 09-10-2019 /
  • autor: redakcja /
  • komentarzy: 1
hurtczesci.pl

W parze z klockami hamulcowymi, tarcze stanowią główną część układu hamulcowego. Odpowiednia jakość tarcz hamulcowych ma kluczowe znaczenie dla skuteczności działania hamulców. Dlatego też warto rozsądnie wybierać tarcze, montując tylko te najlepsze. Dzisiaj nieco bliżej przyjrzymy się różnym rodzajom tarcz hamulcowych oraz wskażemy, jak rozpoznać te najlepsze, wymieniają najważniejsze parametry określające te części.

Najpopularniejsze rodzaje tarcz hamulcowych

W starszych modelach samochodów można jeszcze czasem spotkać żeliwne tarcze hamulcowe. Niemniej jednak nie jest to łatwe, gdy od wielu lat uważane są one za niewystarczająco wydajne. Rzecz w tym, że żeliwo nie jest materiałem, który umożliwia sprawną współpracę z klockami hamulcowymi. Ponadto jest to bardzo ciężki materiał, stanowiący ogromne obciążenie dla całego układu hamulcowego.

Od wielu lat materiałem, który do konstrukcji tarcz hamulcowych wykorzystywany jest zdecydowanie najczęściej, jest stal. Niemniej jednak trzeba zaznaczyć, że nie każda stal jest taka sama. Dlatego też nieco starsze tarcze lub te montowane w samochodach niższej klasy, to konstrukcje, których nie warto polecać. Dosyć szybko ulegają awariom, a także rdzewieją. Zdecydowanie lepiej spisuje się jednak nierdzewna stal hartowana stosowana w nowych samochodach. Zabezpieczenie przed korozją sprawia, że wilgoć nie jest w stanie zagrozić tarczom tego typu, natomiast hartowanie zabezpiecza element przed zbyt wczesnym wystąpieniem awarii wskutek uszkodzenia mechanicznego. Obecnie tarcze hamulcowe z nierdzewnej stali hartowanej są zdecydowanie najczęściej montowanymi tarczami w samochodach osobowych.

hurtczesci.pl

Warto w tym miejscu wspomnieć również o tarczach ceramiczno-węglowych. Są to szczególne konstrukcje, które pod względem parametrów efektywności i wytrzymałości przewyższają wszystkie inne. Niestety posiadają pewną wadę, przez którą rzadko są stosowane w samochodach osobowych, natomiast o wiele częściej w pojazdach sportowych. Rzecz w tym, iż ceramiczne tarcze hamulcowe działają skutecznie dopiero, kiedy są bardo mocno rozgrzane.

Wybór najlepszych tarcz hamulcowych

Poszukując najlepszych tarcz hamulcowych, przede wszystkim należy przeglądać oferty jedynie dobrych producentów. Wiele tarcz hamulcowych, a także dołączonych do zestawu klocków, znajdziemy w polecanym przez klientów sklepie https://hurtczesci.pl. Przyglądając się bliżej dostępnym tam tarczom, najważniejsze jest, aby zwrócić uwagę na skuteczność hamowania, jaką zapewniają. Oczywiście, w dużej mierze jest to uzależnione również od rodzaju zastosowanych klocków hamulcowych. Ponadto, nie można zapomnieć o odporności na wysokie temperatury, gdyż przy ostrym hamowaniu tarcze rozgrzewają się naprawdę mocno.

Jedna myśl nt. „Najlepsze tarcze hamulcowe, czyli jakie?

  1. Ucando

    Interesująca informacja na temat ceramiczno-węglowych tarcz hamulcowych i ich największej skuteczności, dopiero w chwili, gdy są mocno rozgrzane. Wybór najlepszych tarcz z pewnością nie jest najłatwiejszy jednakże jest bardzo istotny i jeśli sami nie jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie warto doradzić się doświadczonego fachowca.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *