Na czym polega fenomen włoskiej motoryzacji?

  • Dodano: 13-04-2018 /
  • autor: redakcja /
  • komentarzy: 1
Alfa romeo

Włoskie samochody – jak wszystko inne pochodzące z Półwyspu Apenińskiego – są po prostu niezwykłe. Typowo włoski styl jest z łatwością rozpoznawany na całym świecie. I nie chodzi tu wyłącznie o sam design, ale o zespół cech łączących auta wszystkich włoskich producentów. A producentów tych jest aż 32!

Włoskie marki samochodowe

 

O tym, że Włosi jeżdżą w sposób ryzykowny i nie zawsze w zgodzie z obowiązującymi przepisami, mówi się już od wielu lat. Kierowcy z Apeninów słyną z braku dyscypliny, rozbuchanej fantazji, brawury, ale też z zaradności i umiejętności dostosowania się do panujących warunków. Cechy te – potwierdzane przez każdego obcokrajowca spędzającego dłuższy czas we Włoszech – znajdują odzwierciedlenie również u wszystkich 32 marek z tamtejszej branży motoryzacyjnej. A markami tymi są: Abarth, Alfa Romeo, Ali Ciemme, Autobianchi, Automobili Turismo e Sport, Bertone, Bianchi, Bremach, Casalini, De Tomaso, Ferrari, FIAT, Fissore, Giannini, Greppi, IATO, Innocenti, Isotta Fraschini, Itala Italdesign Giugiaro, Iveco, Lamborghini, Lancia, Maserati, Moretti, O.S.C.A., Officine Meccaniche, Pagani, Automobili, Pininfarina, Qvale, Sevel, Stanguellini.

 

Jednak choć lista jest długa, współcześnie na światowym rynku znane i rozpoznawane są jedynie takie marki jak Alfa Romeo, FIAT czy Ferrari.

 

Najpopularniejsze auta z Włoch

 

Pierwsza fabryka Alfa Romeo (jeszcze pod starą nazwą) powstała w 1910 roku w Mediolanie. Dziś jest częścią koncernu FIAT, jednak jako Alfa Romeo jako marka funkcjonuje z powodzeniem samodzielnie i przez przeciętnych użytkowników nie jest z Fiatem kojarzona.

 

Samochody Alfa Romeo zdobyły serca wielu kierowców typowo włoskim stylem, przywiązaniem do estetyki, piękna, a także często stosowaną agresywną, mocno sportową linią. Auto części do Alfa Romeo łatwo jest dostać w każdym sklepie motoryzacyjnym, co ułatwia eksploatację samochodów tej marki i sprzyja przeprowadzaniu napraw.

 

FIAT to z kolei marka niezwykle bliska każdemu Polakowi. Mówi się, że to właśnie Fiat 126p zmotoryzował nasz kraj, czego dowody do dziś można znaleźć w ogromnym sentymencie, jaki polscy kierowcy odczuwają do popularnych „Maluchów”.

 

Choć Alfa Romeo i FIAT to marki typowo włoskie, za swoistą esencję stylu prosto z Italii uważa się Ferrari – producenta luksusowych aut sportowych (również należącego do koncernu FIAT). Prawdziwe Ferrari musi być piękne, eleganckie, niewielkie i bardzo szybkie, czyli zaprojektowane zgodnie z oczekiwaniami samych Włochów. Nic dziwnego, że emblematem tej marki jest czarny koń stojący dęba – przez wieki uważany we Włoszech za symbol szczęścia.

Jedna myśl nt. „Na czym polega fenomen włoskiej motoryzacji?

  1. Izabela

    Uwielbiam włoskie marki. Włosi, jak nikt inny, przywiązują uwagę do szczegółów, dzięki czemu auta wywodzące się z Italii są idealne w każdym calu, czego najlepszym przykładem jest właśnie Ferrari. Często czytam nowinki dotyczące włoskiej motoryzacji, ale nie przypuszczałam, że producentów tych jest aż 32. Niezły wynik 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *