Jak kupować części samochodowe?

  • Dodano: 07-02-2017 /
  • autor: Redakcja /
  • komentarzy: 0

Niezależnie od tego czy jeździsz samochodem Alfa Romeo, Hyundai czy Mitsubishi, prędzej czy później będziesz zmuszony wymienić w nim kilka części. Nawet jeśli samochód jest sprawny i nie uległ żadnemu wypadkowi, pewne elementy wymagają regularnej wymiany dla zachowania bezpieczeństwa oraz lepszej pracy całego pojazdu. Rynek auto części jest naprawdę szeroki i z każdym rokiem rozrasta się coraz bardziej, dlatego zakup odpowiedniej części może nie być sprawą najprostszą, szczególnie jeśli motoryzacja nie jest naszą mocną stroną. Jak w takim razie kupować części samochodowe? Na co zwrócić szczególną uwagę?

 

Oryginał i zamiennik

 

Na rynku części samochodowych wyróżnić możemy szczególnie dwa typy elementów: oryginalne oraz zamienniki. Oryginalne części do Alfa Romeo, Hondy czy Forda mogą nieźle uszczuplić domowy budżet, jednak ich wybór ma również swoje oczywiste zalety. Warto podkreślić, że kupno oryginalnych części to gwarancja tego, że element będzie idealnie dopasowany do modelu naszego samochodu bez konieczności dokonywania dodatkowych przeróbek.

 

Ci jednak, którzy nie mogą pozwolić sobie na kupno drogiej, oryginalnej części mogą sięgnąć po jej zamiennik. Często jest to opcja nawet kilka razy tańsza, dlatego tak chętnie wybieramy właśnie części zamienne. Warto pamiętać, że nie wszystkie zamienniki są takie same. Na rynku znajdziemy wielu producentów części zamiennych, wśród których znajdują się zarówno zaufane firmy z długoletnim stażem, jak i takie, które niestety użytkownikom samochodów mogą przysporzyć więcej problemów niż pożytku.  Dlatego właśnie decydując się na zakup części zamiennych nie powinniśmy kierować się jedynie najniższą ceną, gdyż ta jest niestety często wskaźnikiem równie niskiej jakości. Kupując części zamienne wybierajmy przynajmniej te ze środkowej półki cenowej.

 

Warto wybierać nowe części

 

Zarówno wśród części oryginalnych, jak i zamienników znajdziemy nowe oraz używane elementy. Nie zapominajmy, że wybór części używanych zawsze wiąże się z większym ryzykiem niż zakup nowego elementu. Na pewno zdecydowanie poleca się zakup nowych części, gdy chodzi o elementy, mające znaczący wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Do tego typu elementów należą przede wszystkim części układu hamulcowego oraz związane z pasami bezpieczeństwa i poduszkami powietrznymi. Choć nowe części z reguły wiążą się z wyższymi kosztami, wielu producentów oferuje ciekawe promocje i rabaty. Jeśli tylko nie spieszy nam się szczególnie z wymianą, możemy znaleźć nowe części w naprawdę atrakcyjnych cenach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.